Ciekawostki o procesie terapeutycznym z udziałem psów: Wszystko czego nie wiesz o dogoterapiiTerapia z udziałem psów to praktyka polegająca na wykorzystaniu psów do poprawy samopoczucia. Pod pewnymi względami jest ona podobna do terapii z udziałem zwierząt, w której wykorzystuje się zwierzęta hodowlane, takie jak konie, kozy i owce, aby pomóc osobom cierpiącym na depresję. Istnieje jednak kilka kluczowych różnic pomiędzy tymi dwoma praktykami.

Terapia z udziałem zwierząt

W terapii wspomaganej przez zwierzęta, zwierzęta są wykorzystywane głównie do towarzystwa. W terapii z udziałem psów, zwierzęta są również wykorzystywane do pomocy osobom z problemami fizycznymi i psychicznymi. Na przykład, psy mogą być używane do lęku lub zespołu stresu pourazowego (PTSD). Albo mogą być używane do ADHD lub autyzmu. A czasami psy mogą być szkolone do wykonywania podstawowych zadań dla osób niepełnosprawnych, takich jak ciągnięcie wózków inwalidzkich lub asysta dla osoby niewidomej.

Pomoc w budowaniu lepszych relacji

U osób, które uczestniczą w terapii z psami stwierdzono większą satysfakcję ze związku i intymność w porównaniu z osobami, które nie brały udziału w terapii z psami. Oznacza to, że terapia z psami może pomóc Ci w budowaniu lepszych relacji w Twoim życiu, np. z przyjaciółmi czy romantycznymi partnerami.

Jeśli zmagasz się z relacjami, terapia z psami może być sposobem, aby pomóc Ci zacząć budować lepsze relacje. W rzeczywistości wykazano, że terapia z psami zwiększa empatię u ludzi, a empatia jest ważną częścią zdrowych relacji.

Pomóż Ci rozwinąć nowe umiejętności i poczucie współczucia dla siebie

Jeśli jesteś zainteresowany rozwojem nowych umiejętności i masz możliwość uczestniczenia w terapii z psami, może to być świetna okazja. Wykazano, że terapia z psami zwiększa współczucie dla samego siebie u ludzi i może być dla Ciebie świetnym sposobem na rozwinięcie nowych umiejętności.

Współczucie dla samego siebie jest ważne w wielu dziedzinach życia, w tym w relacjach i pracy. Osoby, które mają wysokie współczucie dla siebie, mają lepsze relacje niż te, które nie mają, a także wykazano, że współczucie dla siebie zwiększa produktywność.

Ulga w żałobie

Jeśli ktoś, kogo kochasz, niedawno odszedł, możesz odczuwać pewne straty i dyskomfort w swoim życiu. Jeśli bierzesz udział w terapii z psami, możesz być w stanie ćwiczyć wykuwanie nowej ścieżki w życiu po stracie.

Badania wykazały, że terapia z psami może pomóc ludziom w przetwarzaniu żalu związanego z utratą i może pomóc ludziom w wykuwaniu nowej ścieżki w życiu po stracie. Może to być niezwykle korzystne dla wielu osób, które straciły bliską osobę.