Gaśnica proszkowa, śniegowa, płynowa – czym się różnią?

Zastanawiasz się nad wyborem gaśnicy do samochodu lub do domu? Na rynku dostępne są różne rodzaje tego sprzętu przeciwpożarowego. Warto więc wiedzieć, czym różnią się poszczególne rodzaje oraz do jakich pożarów są przeznaczone. W tym artykule sprawdzimy, jakie różnice występują pomiędzy gaśnicami: proszkowymi, śniegowymi i płynowymi. Poznaj ich charakterystykę przed zakupem.

Gaśnica proszkowa – charakterystyka

Zdecydowanie najbardziej popularne i najczęściej kupowane w Polsce są gaśnice proszkowe. Można je kupić w standardowej wersji stałociśnieniowej lub w wariancie z dodatkowym zbiornikiem. Jak sama nazwa wskazuje, środkiem gaśniczym jest tu proszek, który wyrzucany zostaje z urządzenia za pomocą sprężonego gazu (np. azotu lub dwutlenku węgla). Proszki gaśnicze powstają na bazie fosforanów sodu lub węglanów. Proces gaszenia odbywa się na skutek przerwania reakcji spalania, co jest możliwe dzięki antykatalizie. W wysokiej temperaturze proszki pienią się i topią, odcinając dopływ tlenu niezbędny do podtrzymywania pożaru.

Gaśnice proszkowe przeznaczone są do gaszenia pożarów:

  • ABC - pożary: materiałów stałych, cieczy i materiałów topiących się oraz gazów (np.: propan, metan, acetylen);
  • BC - pożary: cieczy i materiałów topiących się oraz gazów (np.: propan, metan, acetylen).

Gaśnica śniegowa – charakterystyka

Drugą grupę stanowią gaśnice śniegowe. Tu środkiem gaśniczym jest dwutlenek węgla, a modele te występują tylko w wariancie stałociśnieniowym. Przeznaczone są przede wszystkim do gaszenia pożarów typu B, czyli cieczy i materiałów topiących się. Z powodzeniem sprawdzą się m.in. przy: farbach, alkoholach, lakierach, benzynie, nafcie itd. Rekomendowane są do stosowania przy pożarach w pomieszczeniach, gdzie występują urządzenia wrażliwe na pył, w tym m.in. maszyny przemysłowe, komputery itd.

Gaśnica płynowa – charakterystyka

Trzecim z popularnych wariantów jest gaśnica płynowa, zwana także pianową. Środkiem gaśniczym jest piana, która powstaje z mieszaniny wody i środka pianotwórczego. Można je kupić w standardowej wersji stałociśnieniowej lub w wariancie z dodatkowym zbiornikiem. Ten typ gaśnic stosuje się m.in. w gastronomii, a także do gaszenia pożarów w lokalach użytkowych, halach produkcyjnych czy w pomieszczeniach biurowych.

Gaśnice płynowe przeznaczone są do gaszenia pożarów:

  • AB - pożary: materiałów stałych, cieczy i materiałów topiących się;
  • ABF - pożary: materiałów stałych, cieczy i materiałów topiących się oraz olejów i tłuszczów.

Którą z tych gaśnic wybrać do samochodu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami gaśnica to obowiązkowy element wyposażenia auta. Powinna być sprawna i zalegalizowana. Jej brak skutkuje otrzymaniem mandatu. Ponadto wpływa na zmniejszenie bezpieczeństwa podróży. Nigdy nie wiemy, w jakiej sytuacji może przydać nam się gaśnica. W aucie powinna znajdować się gaśnica minimum typu BC lub ABC. To sprawia, że najlepiej postawić na model proszkowy. To uniwersalny sprzęt przeciwpożarowy, który umożliwi poradzenie sobie z pożarem na jego wstępnym etapie.