Kochasz wodę? Koniecznie spróbuj kitesurfinguKitesurfing to sport wodny, który stał się popularny w ciągu ostatnich kilku lat dzięki tańszemu sprzętowi i bardziej dostępnym miejscom. Jest to połączenie windsurfingu i surfingu i może być uprawiany przez każdego, kto posiada odpowiedni zestaw umiejętności. Jeśli chcesz spróbować kitesurfingu, upewnij się, że znasz sprzęt i masz ze sobą odpowiednie wyposażenie ochronne. Teraz, gdy już wiesz, czym jest kitesurfing, jak działa i gdzie możesz spróbować, możesz zacząć. Z tą wiedzą możesz zdecydować, czy kitesurfing to sport dla Ciebie.

Rodzaje kitesurfingu

Jeśli chodzi o kitesurfing, istnieją dwa główne rodzaje - kitesurfing z folią i kitesurfing tradycyjny. Kitesurfing tradycyjny to pierwotnie stosowany styl, w którym latawiec jest przymocowany do tylnej części deski, natomiast metoda kitesurfingu z folią staje się coraz bardziej popularna wśród kitesurferów. W kitesurfingu foliowym latawiec jest przymocowany do deski i steruje się nim za pomocą stóp. Tradycyjny kitesurfing wykorzystuje do sterowania latawcem bar, zwany "obowiązkowym", który jest przymocowany do przedniej części deski.

Sprzęt, o którym powinieneś wiedzieć

  • Latawiec - to właśnie on ciągnie cię przez wodę i jest ważną częścią procesu kitesurfingu. Musisz znać rozmiar swojego latawca, który możesz obliczyć na podstawie swojej wagi i siły wiatru. Musisz także wiedzieć, jak przymocować latawiec do deski.

  • Deska - do kitesurfingu nie potrzebujesz masywnej deski, w rzeczywistości są one specjalnie zaprojektowane tak, aby były lekkie i łatwe do przenoszenia wraz z latawcem. W zależności od rodzaju kitesurfingu, jaki chcesz uprawiać, możesz wybrać deskę bardziej sztywną lub luźną.

  • Uprząż - Jest to element wyposażenia, który mocuje Cię do deski. Będziesz potrzebował wygodnej uprzęży, która będzie pasować do Twojego kształtu ciała.

  • Kombinezon - będziesz chciał mieć pewność, że podczas kitesurfingu jest Ci ciepło i sucho, dlatego zalecany jest kombinezon.

Gdzie uprawiać kitesurfing?

W zależności od tego, gdzie jesteś na świecie, jest wiele różnych miejsc, w których możesz spróbować kitesurfingu. Wielka Brytania nie jest pierwszym miejscem, które przychodzi do głowy, gdy myślisz o kitesurfingu, ale jest tam kilka miejsc, w których możesz spróbować swoich sił w tym ekscytującym sporcie. Będziesz chciał się upewnić, że wiatr jest odpowiedni do sesji kitesurfingowej, więc możesz spodziewać się go kilka razy w roku. Musisz też mieć wokół siebie dużo bezpieczeństwa, gdy będziesz próbować swoich sił w kitesurfingu. Jeśli jesteś na Karaibach, warunki są idealne do uprawiania kitesurfingu, więc warto wybrać się w takie miejsca jak Kajmany, Turks i Caicos lub Barbados. Jeśli jesteś w Azji, Tajlandia jest doskonałym miejscem, aby spróbować swoich sił w kitesurfingu, a warunki są idealne przez cały rok.