Media społecznościowe zmieniły sposób, w jaki wchodzimy ze sobą w interakcje. Stały się miejscem, w którym możemy dzielić się naszymi zainteresowaniami i pasjami, znajdować przyjaźnie, a nawet rozwijać związki. Ale media społecznościowe stwarzają również pewne zagrożenia dla bezpieczeństwa nastolatków. Ostatnie badanie wykazało, że 73% rodziców martwi się, że ich nastolatki nie są bezpieczne na portalach społecznościowych, ale aby chronić swoje dziecko w sieci, trzeba zrozumieć, jak działają te strony.
Badź uważny
Kiedy Twoje dziecko zaloguje się na stronach mediów społecznościowych, będzie narażone na kontakt z różnego rodzaju treściami, od zdjęć i filmów, po artykuły i komentarze. Spotka się również z różnymi ludźmi o różnych intencjach. We wspomnianej ankiecie trzy najważniejsze obawy rodziców związane z korzystaniem z mediów społecznościowych przez ich dzieci to:
- Osoby, z którymi dziecko jest związane online, mogą próbować zmusić je do osobistego spotkania.
- Drapieżniki mogą próbować skontaktować się z dzieckiem w sieci, podając się za przyjazną osobę, aby podstępem zmusić je do podzielenia się danymi osobowymi, umówienia się na spotkanie twarzą w twarz lub wysłania pieniędzy.
- Dziecko może zobaczyć nieodpowiednie treści, takie jak zdjęcia i filmy o charakterze seksualnym, pornografia, mowa nienawiści, zastraszanie lub komentarze rasistowskie.
Nie udostępniaj informacji osobistych
Ta wskazówka jest ściśle związana z powyższą. Kiedy tworzysz profil (a także posty wideo), wybierz nazwę użytkownika, która nie zawiera Twojego imienia ani części imienia. To samo dotyczy zdjęcia profilowego - zamieść coś, co nie zawiera selfie. Nie musisz też umieszczać daty urodzenia ani innych informacji osobistych, takich jak miejsce zamieszkania. Jeśli ktoś obcy poprosi o te informacje, nie podawaj ich! Pamiętaj, aby uważać na to, co zamieszczasz i co lubisz. Te informacje mogą pomóc ludziom znaleźć Ciebie i Twoich znajomych w sieci. Jeśli chodzi o Twoje posty i komentarze, nie dziel się niczym, czego nie chciałbyś, aby zobaczyli Twoi rodzice lub nauczyciele. Nie zamieszczaj też niczego, co byłoby dla Ciebie krępujące lub wstydliwe, gdyby zobaczyli to Twoi przyszli pracodawcy. Media społecznościowe są ważne w budowaniu relacji i utrzymywaniu kontaktów, ale mogą być ryzykowne, jeśli nie podejmiesz odpowiednich środków ostrożności. Kiedy jesteś online, nie wiesz, z kim wchodzisz w interakcję, więc musisz być czujny, jeśli chodzi o ochronę swojej prywatności i bezpieczeństwa. Dzięki tym wskazówkom możesz sprawić, że korzystanie z mediów społecznościowych będzie przyjemne i bezpieczne.
- Admin