Owoce i warzywa: Jak je wybierać i dlaczego należy je jeśćKiedy myślisz o słowie "warzywo", wizje mdłej, rozgotowanej zielonej fasolki i rozmokłego kalafiora prawdopodobnie przelatują Ci przez głowę. Ale nie wszystkie warzywa są takie z założenia! Kiedy dowiesz się więcej na ich temat, zobaczysz jak wiele jest ich rodzajów i jak bardzo mogą być uniwersalne. Owoce i warzywa są pełne witamin, minerałów, błonnika, przeciwutleniaczy i innych składników odżywczych, które wspomagają Twoje zdrowie. Te produkty są niezbędną częścią zdrowej diety - a dodawanie ich do posiłków jest proste! Są niedrogie, dostępne przez cały rok i można je dodać do prawie każdego posiłku.

Ile owoców i warzyw powinniśmy jeść?

Health Canada zaleca, abyśmy codziennie jedli 2 filiżanki warzyw i 2 filiżanki owoców. To bardzo dużo! Aby upewnić się, że spełniasz swoje dzienne cele, każdego dnia wybieraj różnorodne owoce i warzywa z każdej grupy kolorystycznej: Jedna filiżanka porcji warzyw lub owoców to ilość, która wypełniłaby jedną średniej wielkości miskę.

  • Jeśli spożywasz zalecane dzienne porcje owoców i warzyw, będziesz na dobrej drodze do lepszego zdrowia.
  • Nawet jeśli teraz nie jesz wystarczająco dużo warzyw i owoców, nigdy nie jest za późno, aby zacząć.

Spróbuj jeść jedno nowe warzywo lub owoc co tydzień i stopniowo zwiększaj jego spożycie. Będziesz zaskoczony, jak szybko przyzwyczaisz się do jedzenia większej ilości warzyw i owoców i jak dobrze będziesz się po nich czuł! Owoce i warzywa są niezbędnym elementem zdrowej diety. Są bogate w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze, które są ważne dla dobrego zdrowia. Jedzenie różnorodnych owoców i warzyw każdego dnia dostarcza potrzebnych składników odżywczych, jednocześnie wspierając zdrowie.

Dlaczego potrzebujemy owoców i warzyw?

Owoce i warzywa są niezbędnym elementem zdrowej diety. Są bogate w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze, które są ważne dla dobrego zdrowia. Jedzenie różnorodnych owoców i warzyw każdego dnia dostarcza potrzebnych składników odżywczych, jednocześnie wspierając zdrowie. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej kolorowy jest Twój talerz, tym większą różnorodność składników odżywczych otrzymasz. Niektóre powszechne przykłady składników odżywczych znajdujących się w owocach i warzywach to: Witaminy - pomagają organizmowi rosnąć i naprawiać komórki. Są one potrzebne do wielu krytycznych funkcji w organizmie. Niektóre witaminy znajdujące się w owocach i warzywach to witaminy z grupy B, witamina C i witamina E. Minerały - to nieorganiczne elementy, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niektóre z minerałów występujących w owocach i warzywach to wapń, żelazo i potas.